اي بي لاين

ریسپانسیو در طراحی سایت به چه معناست؟

ریسپانسیو

طراحی ریسپانسیو (Responsive Design) یا واکنشگرا مربوط به تغییر ظاهر صفحات سایت متناسب با سایز مرورگر کاربران است. در این مقاله همراه ما باشید تا بررسی کنیم ریسپانسیو چیست؟ و چرا باید در طراحی سایت از آن استفاده کرد.

طراحی سایت های معمولی و غیر ریسپانسیو، دلیل بر عدم نمایش سایت ها در دستگاه های مختلف نیست، بلکه سایت هم در کامپیوتر و هم در دستگاه های دیجیتال سیار نمایش داده می شود اما ممکن است برای دیدن بخشی از سایت مجبور به zoom کردن روی آن و یا طی کردن اسکرول شویم. در ادامه با روند ایجاد سایت به صورت ریسپانسیوآموزش طراحی سایت واکنش گرا ) آشنا خواهیم شد.
درابتدا برای حل مشکل نمایش بهینه سایت در رزولوشن های متفاوت، طراحان اقدام به ایجاد قالب های مختلف برای رزولوشن های مختلف نمودند، این روش علاوه بر اینکه برای کاربران به جهت طراحی چند قالب بسیار پر هزینه بود ایرادات دیگری نیز داشت، از جمله اینکه اگر در آینده وسیله جدیدی به بازار ارائه و همه گیر می شد، باز هم می بایست هزینه ی مازادی برای ساپورت این سیستم جدید پرداخت می گردید و همچنین به سئو و رنکیگ سایت بسیار آسیب می زد.
نوشتن اپلیکیشن های موبایل هم راه حلی برای دسترسی ساده تر کاربر به بخش های مختلف سایت است، اما این روش نیز نیازمند هزینه و زمان جهت طراحی و ساخت نرم افزار است و همچنین همزمان سازی تغییرات سایت و نرم افزار تحت وب آن نیز بحث مجزایی در تخمین هزینه ها دارد.
بهترین راه برای حل این مشکل استفاده از متدهای ریسپانسیو است که با ساختن یک قالب واکنش گرا، سایت نسبت به هر رزولوشنی با دستگاه تطبیق داده می شود و نیازی به طراحی چندین قالب برای یک سایت نیست.

برای ساخت صفحات ریسپانسیو احتیاج به داشتن پیش زمینه هایی در مورد css3 وhtml5 و JavaScript و استفاده از مدیا کوئریها دارید، همچنین شما نیازمند به استفاده از کامپوننت ها و فریم ورک های خاصی خواهید داشت، مانند استفاده از فریم ورک های bootstrap ،Foundation ،Skeleton ،YAML و…

به عنوان مثال با استفاده از تگ media@ تعیین می کنیم که اگر اندازه عرض رزولوشن دستگاه 320 پیکسل باشد بک گراند صفحه سبز شود. از تگ مدیا برای ایجاد قالب ریسپانسیو استفاده می کنیم، این تگ رزولوشن دستگاه را چک میکند و بر اساس آن از کدهای اختصاصی مربوط به آن شرایط استفاده میکند.

یکی از شاخص های امتیاز دهی و رتبه گیری در گوگل پارامتر ریسپانسیو بودن است        Responsive      yes       no

از آنجا که امروزه فناوری به یک بخش ضروری از زندگی روزمره تبدیل شده است در نتیجه می بایست طیف گسترده ای از دستگاه هایی که کاربران به واسطه آنها قادر به دسترسی به اینترنت هستند را در نظر گرفت. زیرا انعطاف پذیری، کلید موفقیت در کسب و کار ،به خصوص، کسب و کار آنلاین است.

امروزه کاربران از بیشمار نمایشگر در ابعاد بزرگ و کوچک برای دستیابی به صفحات اینترنت استفاده میکنند.

تا چندی پیش برای نمایش یک وب سایت در موبایل، طراحی و برنامه نویسی مجزا تحت عنوان Mobile version یا سایت موبایل محور انجام می‌شد. در این نوع طراحی، سرور با توجه به شناسه مرورگر کاربر تشخیص می داد که کاربر سایت را با موبایل بازدید می کند در این حالت محتوای موبایل را در همان آدرس به او نشان می‌داد یا او را به URL مخصوص موبایل هدایت می نمود.

اهمیت طراحی وب سایت واکنش گرا ریسپانسیو (RESPONSIVE)

با طراحی سایت واکنش گرا دیگر نیازی نیست که برای هر گجت موجود در بازار یک سایت اختصاصی طراحی کرد.

در طراحی سایت واکنش گرا که Responsive Web Design مشهور است، ساختار لایه‌های سایت به صورت شناور طراحی می‌شود که باعث تنظیم عرض صفحه، سایز متن و … در ابعاد مختلف می شود که این کار به صورت کاملا خودکار انجام می‌شود.

سایت واکنش گرا برای واکنش سایت نسبت به تغییر دستگاه های مختلف مانند تبلت، موبایل، لپ تاپ، تلویزیون های هوشمند و همچنین تغییر رزولوشن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نظرات کاربران

 
  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.