اي بي لاين

فایرفاکس بیشتر کاربران خود را در طی سه سال گذشته از دست داد

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن Firefox1-1024x576.jpg است
مرورگر فایرفاکس

مرورگر فایرفاکس به عنوان یکی از بهترین مرورگرها شناخته شده است که به ویژه در بین کاربران لینوکس از محیوبیت بالایی برخوردار است، این مرورگر در طی سه سال گذشته تقریبا ۴۶ میلیون کاربر خود را از دست داده است.

اطلاعات ارائه شده در این گزارش، از طریق آمار و ارقام ارائه شده از سوی فایرفاکس به دست آمده است. گزارش داده‌های عمومی فایرفاکس نشان می‌دهد که ۲۴۴ میلیون کاربر فعال به صورت ماهانه تا پایان سال ۲۰۱۸ از این مرورگر استفاده می‌کردند اما در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ این مقدار به ۱۹۸ میلیون نفر کاهش یافته است.

همچنین آمار ارائه شده از سوی پایگاه Statcounter نشان می‌دهد فایرفاکس در حال حاضر ۳.۴۵ درصد از سهم بازار مرورگر‌های دسکتاپ، موبایل و تبلت‌ را در اختیار دارد و پس از مرورگر سافاری اپل با ۱۸.۶۵ درصد و گوگل کروم با ۶۵.۱۸ درصد سهم بازار در جایگاه سوم این لیست قرار گرفته است. همچنین پس از فایرفاکس، مرورگر «مایکروسافت اج» با ۳.۴۱ درصد سهم بازار مرورگر‌ها در رتبه چهارم لیست قرار گرفته است.

با این وجود سهم بازار فایرفاکس همیشه تک رقمی نبوده است. در پایان سال ۲۰۰۹ و هفت سال پس از راه‌اندازی این مرورگر، اینترنت اکسپلورر از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بود و کروم در ابتدای راه خود قرار داشت. در آن زمان مرورگر موزیلا تقریبا ۳۲ درصد از سهم بازار مرورگرها را به خود اختصاص داده بود و سهم اینترنت اکسپلورر حدود ۵۶ درصد بود. با این وجود سهم فایرفاکس تا اواسط سال ۲۰۱۳ تقریبا نصف شد زیرا کروم روند پیشرفت خود را آغاز کرده بود.

چند دلیل مختلف می‌تواند روی کاهش محبوبیت فایرفاکس تاثیرگذار باشد. اولین مورد این است که اپلیکیشن‌های اج، کروم و سفاری به ترتیب مرورگرهای پیش‌فرض دستگاه‌هایی با سیستم عامل ویندوز، اندروید و iOS محسوب می‌شوند. از طرفی دیگر شرکت‌های توسعه‌دهنده آن‌ها در تلاش برای جذب کاربران بیشتر تلاش‌های زیادی می‌کنند. برای مثال کروم سال گذشته به طور مختصر به کاربران مرورگر اج در مورد خطرات احتمالی امنیتی هشدار داد و به آن‌ها پیشنهاد می‌کرد تا مرورگر خود را تغییر دهند. همچنین فایرفاکس در بروزرسانی‌های اخیر خود پیشرفت‌های قابل توجهی را برای کاربران ارائه نکرده است.

نظرات کاربران

 
  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.